Saturday, 27 March 2010

Katya és a gonosz hatalma




Szegény Katja, tele van vággyal és szerelemmel, de a körülötte lévő férfiak gyengék, anyósa pedig maga a megtestesült gonosz.
A férjes asszony Katja belebolondul egy másik férfiba, enged a csábításnak és bűntudatában véget vet életének. A háttérben azonban gonosz anyósa irányítja az eseményeket, manipulálja őt és férjét és vezeti az emberi drámát a végső tragédiába.
A színpad hatalmas fekete árnyékai és az örömtelen díszletek azt sugallják hogy az élet csak fekete vagy fehér, jó vagy rossz, elfojtott vagy bűnös lehet. Amikor az emberek a kapcsolatok bonyolultságával kerülnek szembe, megzavarodnak, megőrülnek. Pedig az élet zűrzavaros.


Az anyós és az ördög


Friday, 26 March 2010

Kaleidoszkóp és a világmodell

E8, Garetti Lisi új képe az univerzumról

Garetti Lisi univerzum modellje az összes ismert részecskét valamint a négy alapvető természeti erőt (elektromágneses, nagy és gyenge erők és gravitáció) egy rendkívül komplex 8 dimenziós 248 pontos matematikai modellbe helyezi, amelyet E8 néven a 19-ik század vége óta ismerünk.

Mivel az E8 talán a legszebb létező matematikai struktúra, megnyugtató az az elképzelés, hogy a természet ezt a geometriát választotta. Elegáns egyszerűség és komplexitás a természeti formák állandó tükröződésével és ismétlődésével: az univerzum alapstruktúrája elképesztően gyönyörű.

A kaleidoszkóp hengerében látható minták

A kaleidoszkóp csodálatos geometriai ábráinak alapja a belsejében lévő színes rendszerek tükröződése - egy véges doboz végtelen víziókkal, amely azt az illúziót adja, hogy a végtelen része vagy. Úgy érzed, az egész univerzum egy hatalmas tükörterem: tükröződések tükröznek tükröződéseket.

Yayoi Kusama: Dots Obsession 2004

A mai művészetben van egy határozott tendencia a defokuszálás felé, ahol nincs egyetlen elem sem, amely fontosabb a másiknál, ahol megszűnik az elemek hierarchiája.
Yayoi Kusama japán kortárs művész elkötelezett a végtelen iránt. Munkáját úgy tekinti, mint végtelenül ismétlődő elemek rendjét, melyet végtelen hálónak nevez. Munkái ennek a víziónak a kifejeződései. Kusama világában egy tükröződő, végtelen táj közepében érzed magad és az az érzésed, hogy felolvadsz ebben a térben.
Kusama jelenleg egy elmegyógyinzétetben él Tokióban saját elhatározásából, miközben a végtelennel foglalkozó munkáit készíti.
Úgy tűnik a végtelent normál ésszel felfogni lehetetlen.

Saturday, 20 March 2010

Struktúra az Isten



Amikor Isten belép az alkotó folyamatba, az Univerzum szerkezete tárul fel.
Ez az érzés fogja el a hallgatót Mátrai Péter elektromos zenei koncertjén. Világos az egész előadás szerkezete: bevezetés, tárgyalás, befejezés. És tiszta szerkezete van minden egyes darabnak: kompozíció, dallam és ritmus építi fel az elemeket s azokból a teljes kört egészen a katartikus befejezésig.
A bevezetés - az 'Intervals' dinamizmusával arra hív, hogy hagyd el mindennapi éned és lépj be a művészet, a művész világába.
Kisebb etüdök következnek: hangulatok, emlékek, érzések és gondolatok szekvenciái, mindez különböző és szokatlan elektromos hangszerekkel, számítógépes mintákkal, új hangzásokkal és zajokkal. A koncentráció intenzív, minden elemnek jelentése van, minden elem része az egésznek. Egy lélek utazása: múltjában és jelenében, érzéseiben és zene iránti szeretetében. A rövid darabok konkrét témára íródtak, és a hallgató élvezi a zene és a téma megfelelését. Mosolyog, örvendezik, érti a zenét, érzi, amire a művész insiprálja.
És ekkor jön az epilógus, az 'In memoriam' , két építész barát emlékére. Színházi performansz gyertyával, botladozásokkal, durva és vad ütésekkel, törés-zúzással és zajokkal, lánggal tűzzel és hamuval.

Katarzist érzel: ez az élet, ez minden.

Friday, 19 March 2010

Az élet zenéje



40 zebrapinty éli az életét három hónapig a Barbican kiállítóterében fűcsomókkal beültetett, homokos szigetekre telepített elektromos gitár- és cimbalom posztamenseken. A gyönyörű kis tollas lények spontán mozgása és élettevékenysége az érzékeny húrokon a termet körülvévő hangszórókból komplex hangtérré áll össze.
Ez a zene nem kompozíció, nem struktúra, nem dallam. Ez a zene az önfeledt, szabad élet zenéje, ahol a folyamatos élettevékenység motívumai lazán ismétlődnek, interferálnak. A fűszálak igazgatása, a tipegés a húrokon, a megérkezés különböző fajtái: a suhanó rállebbenés, a zuhanó dobbanás; az elrugaszkodás dinamikus és könnyed változatai, a helyezkedések és a tollászkodások adják az alapelemeket, mintákat, amelyek állandó vibrálása és kompozíciónélkülisége elbűvölő, megnyugtató hatással van a szemlélőre. A finom, puha testek és a csodálatos színű tollazatok a férfias hangzású, professzionális hangszerekkel együtt esztétikei örömet okozó ellentétet alkotnak: a látvány és a hangzás együttese valami könnyed, súlytalan boldogságfélével teliti meg az embert.
Meditatív élmény.

Friday, 12 March 2010

Mágikus számok

A
jó élethez
csupán
3
erény
szükséges
Bold
HIT REMÉNY SZERETET

de
a gonosz
hatalma
ellen
7
kell elkerülni

és
10
betartani

Wednesday, 10 March 2010

Szotyori László képeire

Szotyori László: Állomáscsarnok

Vakító fényzuhatag
fehér fénytócsa
rózsaszín látomás odafenn
lenn bizonytalan kék
bátortalan sárga
szobor-ember árnyak
tétova létezése
a fény árnyékában

Szotyori László: Az este

Hangtalanul céltalanul
lebeg a gép a tájban
fekete árnyéka rést nyit
a nap utolsó sugarában
a távolban világos tisztás
messzebb a fák és a tenger
ó az ég fáradó kékje
a víz csöndes légzése
a gép fekete teste
utazók bezárt tömege

Szotyori László: Óriáslények találkozása

A templom lángjában
a hit remény szeretet
alázat s áldozat
fényében fürdik
a gép orra
megtorpan
megállna egy imára

Thursday, 4 March 2010

Zuhanó angyal


Az angyalok isteni lények, akik megmagyarázhatatlan, irracionális élményeinkhez kötődnek. Ezek a misztikus szárnyas hírvivők mindenhol jelen vannak, de nem láthatod, csak érezheted őket. Jelenlétük akkor érzékelhető, amikor fantáziánkat használjuk. Az angyalok nem hasonlítanak szükségképpen ahhoz a képhez, amit ismerünk róluk. Azok az angyalképek, amiket a festményeken látunk, különböző korszakok művészeinek gondolkodását reprezentálják.
A londoni Szent Pál katedrális Geometria lépcsőházában mostanában helyezték el Anthony Gromley új szobrát, a Villanás II-t. A szobor sűrű dróthuzalból készült kazal, amely acélhuzal felhőben zuhanó figurát ábrázol. A látogatóknak kell elhatároznia, emberi lényt, vagy angyalt látnak-e.
”A Villanás II-vel az alkalmazott geometriát használtam fel egy olyan energiamező létrehozására, amely emberi teret ábrázol a térben. ” – nyilatkozta Gorrmley.

Tuesday, 2 March 2010

Insomnia




"Az álmatlanság önmagában véve nem rossz. Feküdhetsz éjszaka és gondolkodhatsz; az álmatlanság minősége tisztán attól függ, miről akarsz gondolkodni. El tudod határozni hogy gondolkodsz? - Igen, el.
Éjszaka ébren fekszem és nézem a sötétséget, figyelek a csendre, elképzelem a jövőt, kiemelek a múltból dolgokat, amiket nem vettem akkor észre, azokat a háttérbe húzódó eseményeket, amik most előtérbe kerülnek, nagyok és fontosan lesznek, úgy, hogy a sors súlya nem terheli többé jelenlegi problémáimat, bármilyenek is legyenek azok (mert ki él mindennapi problémák nélkül? Miért vesztegetnénk az éjszakát ezekre?)."





akupresszúrás pontok


Hímzésnyelv


Ez az archaikus magyar népművészeti motívum a szerelemről beszél a szimbólumok nyelvén. A tulipán és a pávamadár szépségét használja fel, hogy a női és férfi szerelemről, termékenységről, napról és mennyországról szóljon.
A lefelé fordított szív a férfi nemiszerv szimbóluma, a nyitott tulipán a női termékenységé, a szilvamag forma a női szeméremtestet jelképezi. A tulipán az égre nyílik fel, magát felajánlva a mennyországnak. Mindezt a nap melege katalizálja, melyet a pávaszem motívum jelképez.
© Szűts Zsuzsa 2010